Novosti
Код Пирота живи Панта Петровић (75) последњи пећински човек у Европи, посетили смо га

Код Пирота живи Панта Петровић (75) последњи пећински човек у Европи, посетили смо га

На врху планине, скривен испод камена, налази се деда Панта. Човек који је некада био део света, али је одабрао да му више не припада. Оставио је за собом буку, ћурбу и бриге, заменивши их тишином шума, песмом птица и шапатом ветра. Михајло Петровић, познатији као Панта, већ скоро 25 година живи као пећински човек на шумовитој Старој планини у јужној Србији.

Кад сам наишла, стајао је на ивици пропланка и дозивао вукове. Повео ме је узбрдо, кроз уске стазе које само он познаје, све до свог скровишта испод огромне стене, где се стопио с природом. Ту нема много, неколико простих ствари, али много неба и слободе. Седео је на камену и причао ми о животу.

„Правио сам мостове за људе“, рекао је тихо. „Повезао обале да би једни другима могли прићи. А онда сам схватио ја сам онај коме је најмање потребан.”

Нема ништа, а има све. Не тражи ништа, а захвалан је на свему. Када сам му се захвалила за његову причу и енергију која је испунила моје срце, само је климнуо главом и насмејао се. „Бог ми је дао све што ми треба. А ти, кад год пожелиш мир, знаш где да ме нађеш.”

До 1990-их Петровић је радио у Француској као техничар за прекоморске теретне бродове, али је након 18 година у иностранству одлучио да се врати кући у Србију. У више наврата се женио и живео живот који је назвао „ужурбаним“. За то време, живот је постао тежак када је избио рат.

Одлучио је да напусти своју породичну кућу у Пироту и пресели се у предграђе – али уместо да живи у кући, изградио је кућицу на дрвету удаљену 26 метара од земље. Од Каријере машинског инжењера одустао је пре скоро 25 година у покушају да се дистанцира од савременог живота, уселивши се прво у самостално изграђену кућицу на дрвету, а затим у пећину. Пре него што се изоловао, Петровић је сав новац који је зарадио у иностранству донирао заједници финансирајући изградњу три мала пешачка моста у граду.

РАЧУНИ ЗА ДОНАЦИЈЕ:

Динарски рачун – Рајфајзен банка:
265-4110310002301-18
Прималац: Фондација „Тамара Мисирлић“
Сврха уплате: Донација

Девизни рачун – Рајфајзен банка:
RS35265100000113328740
SWIFT/BIC: RZBSRSBG

Динарски рачун – Банка Поштанска штедионица:
200-3453980101008-90
Прималац: Фондација „Тамара Мисирлић“
Сврха уплате: Донација

Девизни рачун – Банка Поштанска штедионица:
RS35200345398010198860
SWIFT/BIC: SBPORSBG

PayPal:
fondacijatamaram@gmail.com

Онлајн донације:
Кликните овде да донирате

СМС ДОНАЦИЈА:
Пошаљите 1 на 5800
Цена поруке је 200 динара.

Хвала на подршци!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *